wtorek, 22 lipca 2014

Świętokrzyskie

Nasza wycieczka tym razem nie była typowo górska. Poznaliśmy dużą część województwa świętokrzyskiego. Na zwiedzanie mieliśmy tylko dwa dni, dlatego spis miejsc, które odwiedziliśmy nie jest długi. Jeżeli miałabym scharakteryzować świętokrzyskie to na pewno uwzględniłabym dobre (nie aż tak dziurawe) drogi oraz spokój i ciszę - znajduje się tu mnóstwo małych miasteczek i wsi, gdzie jest po prostu pusto. A teraz lista miejsc, które udało nam się zobaczyć:



1. Pacanów

Coś dla maluchów. Funkcjonuje tutaj Europejskie Centrum Bajki, gdzie dzieciaki świetnie się bawią. Obok znajduje się restauracja, gdzie można zaparkować. Wszechobecny jest tutaj znany wszystkim Koziołek Matołek. Jego postać spotyka się tutaj na każdym kroku. Jednak nie ma sensu zagościć tutaj na dłużej.



2. Krzyżtopór

Zamek ten znajduje się w miejscowości o nazwie Ujazd. Jest to monumentalna i okazała budowla. Naprawdę warto zobaczyć go na własne oczy, robi duże wrażenie. Dodatkowo parking jest bezpłatny.




3. Kielce

W stolicy województwa warto przejść się ulicą Sienkiewicza. Podążając nią każdy znajdzie coś dla siebie - każdego rodzaju sklepy, lodziarnie oraz miejsca, gdzie można usiąść i zjeść coś pysznego. Jest to bardzo urokliwa aleja. Można nią dojść do Pałacu Biskupów Krakowskich. Wejście na dziedziniec pałacu jest bezpłatne, ale w środku trwają teraz remonty.




4. Dąb Bartek

Liczące około 700 lat drzewo stoi przy drodze. Zaparkować samochód można za darmo tuż pod nim. Wystarczy przejść przez ulicę . Bartek usytuowany jest wśród innych drzew jednak każdy go rozpozna. Faktycznie wygląda nieźle, wielkość robi wrażenie.



5. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Do pałacyku podążą się lipową aleją przez ok. 800 m. W niedziele wstęp jest darmowy, więc skorzystaliśmy z okazji. Każdy zwiedzający dostaje audio przewodnika, który opowiada mu o życiu Sienkiewicza i o historii każdego ze sprzętów, które znajdują się w muzeum. Wystawa składa się z dwóch pięter. Na parterze chodzi się po domu Sienkiewicza i zwiedza jego pokój dzienny, salon, jadalnie, palarnię oraz sypialnie. Na piętrze znajdują się szafki, które kryją przedmioty codziennego użytku oraz pamiątki z podróży Sienkiewicza. Polecam.






6. Jaskinia Raj

Jak do każdej jaskini bilety trzeba rezerwować wcześniej, inaczej nie da się dostać. Robienie zdjęć jest absolutnie zabronione. Trzeba też pamiętać, że nie wejdzie się z plecakami oraz o tym, że temperatura w jaskini ma ok. 9 stopni - nawet upalnego letniego dnia. Niedawno odwiedziliśmy Jaskinię Niedźwiedzia dlatego śmiało mogę stwierdzić, że tamta była bardziej okazalsza, chociaż obydwie są dużą atrakcją.



7. Pierwsze Centrum Neandertalczyka

Znajduje się tuż obok jaskini. Jest to duży namiot w którym temperatura osiąga na pewno więcej niż 30 stopni. Duchota nie sprzyja oglądaniu wystaw, ale da się wytrzymać. Centrum składa się tylko z 4 pomieszczeń. Tak jak w Oblęgorku każdy zwiedzający dostaje własnego audio przewodnika, który opowiada o każdym elemencie wystawy. Centrum jest bardzo małe, ale co najważniejsze posiada mamuta w skali 1:1, który jest największą atrakcją.





8. Zamek w Chęcinach

Zamek na wzgórzu na który ciężko trafić. Droga w ogóle nie jest oznaczona, ale podejście pod niego jest bardzo strome. Zamek nie robi wielkiego wrażenia, tym bardziej, że w środku sezonu trwają w nim remonty i można oglądać go tylko z zewnątrz. Rynek w Chęcinach również jest w remoncie, co nie dodaje uroku miasteczku. Za to mogę śmiało polecić knajpkę na rogu rynku, w której można wypić pyszną kawę i zjeść niedrogie przepyszne lody włoskie i nie tylko.



9. Na koniec mogę polecić Podgórski Kącik Alicji - miejsce, w którym mieliśmy zarezerwowany nocleg. Cena taka sobie, bo 40 zł, ale za to standard bardzo dobry.


6 komentarzy:

  1. Ciekawa trasa.
    "Dodatkowo parking jest bezpłatny" - nam kazali płacić pomimo iż zaparkowałem po drugiej stronie wsi - ale to z dziesięć lat temu było. Muszę wrócić do krzyżtoporskich podziemi.
    Kielce piękne, w ogóle Kielecczyzna to urokliwa kraina.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My parkowaliśmy pod samym zamkiem i żadnych problemów nie było. :) W Krzyżtoporze podobno dużo się zmieniło od paru lat. Zgadzam się. :)

      Pozdrawiam !

      Usuń
  2. Naprawdę dużo zwiedziliście jak na dwa dni;D a jak tam prace na Krzyżtoporze można się swobodniej poruszać? Na następną wycieczkę w województwie polecam Sandomierz piękne miasteczko i cudowny w nim klimat;)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się, że prace remontowe są już skończone. Sandomierz też był w planach, ale nie udało się. Wolimy górskie wycieczki, ale jak nadarzy się okazja to odwiedzimy i Sandomierz. :)

      Usuń
  3. bo kto zaplanował te dwa dni ? ja :) Sandomierz w planach ? ANNE nie bredź - nie było czasu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. no nie tak całkiem. połowę to jednak ja zaplanowałam, Ty jedynie dodałeś niektóre punkty. :D Sandomierz roXY to nie na tą wycieczkę tylko w inny weekend. :)

      Usuń